Jakie są zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza?

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza może wiązać się z wieloma poważnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak choroba nowotworowa płuc. Zanieczyszczenia można również powiązać z następującymi problemami zdrowotnymi:

 • Chorobami płuc
 • Zmniejszoną oczekiwaną długością życia
 • Zapaleniem oskrzeli i atakami astmy1-3

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 7 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych złą jakością powietrza, co przekłada sie na śmierć z powodu udaru, chorób serca, raka płuc i przewlekłych chorób układu oddechowego.1

 

Co się dzieje kiedy wdycham zanieczyszczone powietrze?

Kiedy wdychasz zanieczyszczone powietrze, maleńkie, niewidoczne cząsteczki mogą ominąć filtr, jakim jest nos i dotrzeć do płuc, krwiobiegu oraz całego ciała. To zaś może wpływać na twój organizm na wiele sposobów. W perspektywie krótkoterminowej, skutki zanieczyszczenia powietrza mogą:

 • Wpływać na pracę płuc, znacznie utrudniając oddychanie3
 • Podrażniać drogi oddechowe, powodując stan zapalny, a co za tym idzie ból, drapanie w gardle oraz kaszel. Może również objawiać się przekrwieniem błony śluzowej nosa, które powoduje gromadzenie się śluzu3
 • Zaostrzyć choroby układu oddechowego, w tym astmę, alergie, takie jak katar sienny, i nasilić objawy przeziębienia2-3
 • Poważnie podrażniać oczy5

W dłuższej perspektywie, na przestrzeni kilku lub kilkudziesięciu lat, zanieczyszczenie powietrza może powodować problemy z:

 • Sercem i naczyniami krwionośnymi, co może prowadzić do chorób serca i udaru.1
 • Układem oddechowym, co może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub infekcji, takich jak zapalenie płuc. Zanieczyszczenie powietrza może nawet powodować raka płuc.1,3

Czy nos może zatrzymać zanieczyszczenia?

Twój nos jako pierwszy styka się z zanieczyszczeniami powietrza.4 Bardzo dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem szkodliwych cząsteczek z powietrza, którym oddychasz, wychwytując je za pomocą śluzu i włosów.5 Ale zanieczyszczenie powietrza może powodować obrzęk wyściółki nosa, co może skutkować przekrwieniem błony śluzowej nosa.6

 

Dlaczego warto używać aerozolu Otrivin Oddychaj Czysto?

Aerozol Otrivin Oddychaj Czysto pomaga oczyścić nos i przywrócić jego naturalną funkcję ochronną. Pomaga pozbyć się uwięzionych w nosie cząsteczek zanieczyszczeń.7

Otrivin Oddychaj Czysto. 

Czyści i nawilża Twój nos każdego dnia, abyś mógł oddychać swobodniej.

Dowiedz się więcej

Referencje:

 1. Światowa Organizacja Zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza i zdrowie. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/airpollution/en/ (ostatni dostęp: kwiecień 2020 r.)
 2. Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE). Zanieczyszczenie powietrza: jakość i zdrowie powietrza na zewnątrz. Wytyczna NICE. Opublikowano: 30 czerwca 2017 r. Dostępne pod adresem: nice.org.uk/guidance/ng70 (ostatni dostęp: kwiecień 2020 r.)
 3. Agencja Ochrony Środowiska. Jak zanieczyszczenie ze źródeł mobilnych wpływa na Twoje zdrowie. Dostępne pod adresem: https://www.epa.gov/mobile-source-pollution/how-mobile-source-pollution-affects-your-health (ostatni dostęp: kwiecień 2020 r.)
 4. Eccles R. Rola cyklu nosowego w obronie dróg oddechowych. Eur Respir J 1996; 9 (2): 371–6.
 5. Shusterman D. Wpływ zanieczyszczeń powietrza i substancji drażniących na górne drogi oddechowe. Proc Am Thorac Soc 2011; 8 (1): 101–5.
 6. Medscape, fizjologia nosa. Dostępne pod adresem: https://emedicine.medscape.com/article/874771-overview (ostatni dostęp w kwietniu 2020 r.)
 7. Bastier PL i in. Irygacja nosa: od empiryzmu do medycyny opartej na faktach. Recenzja. Eur Ann Otorhinolaryngol Head Neck Dis 2015; 132 (5): 281–5.