Mężczyzna cierpiący na zatkany nos masuje sobie zatoki
Mężczyzna cierpiący na zatkany nos masuje sobie zatoki

Jak leczyć zapalenie zatok?

Cztery pary zatok, które posiada każdy człowiek, są zwykle wypełnione powietrzem i wyściełane błoną śluzową. Kiedy chorujemy na przeziębienie, w ich wnętrzu powstaje stan zapalny i błona śluzowa, która zwykle wychwytuje zanieczyszczenia i bakterie, puchnie, doprowadzając do niedrożności nosa.

Zapalenie zatok zwykle trwa od kilku do kilkunastu dni. Należy wówczas pozostać w domu i leczyć się domowymi sposobami. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po tym czasie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak możesz się dowiedzieć, że masz zapalenie zatok?
Zapalenie zatok rozpoczyna się od uczucia dyskomfortu oraz bolesnego ucisku w głowie, a także bólu i tkliwości w okolicy zatok – na twarzy niedaleko kości policzkowych. Pojawia się wysoka temperatura i zwykle występują częste bóle głowy. Chory ma również katar – gęsty lub bardzo rzadki – który zwykle jest najbardziej uciążliwym objawem zapalenia zatok.

Łagodzenie objawów

Aby złagodzić ból zatok, warto zastosować skuteczny środek udrożniający nos, taki jak aerozol do nosa Otrivin Menthol, który działa już w 2 minuty, utrzymując efekt do 12 godzin. Otrivin Menthol nie leczy zapalenia zatok, może jednak zmniejszyć ucisk w ich okolicy i w ten sposób usuwa bóle związane z tym stanem. Aby złagodzić pozostałe objawy, warto zastosować inne znane sposoby. W przypadku łagodnej postaci zapalenia zatok można przyjąć środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, które łagodzą ból głowy, obniżają temperaturę. Niektórym osobom pomaga położenie gorącego ręcznika na obszar zatok oraz picie dużej ilości wody, która rozrzedza wydzielinę, przyśpieszając jej usuwanie i tym samym powrót do zdrowia.

Polecamy:
Aerozol do nosa Otrivin Menthol

W przypadku zapalenia zatok zalecamy:

MOC MENTOLU. MOC ODDECHU.

Dowiedz się więcej

POTRZEBUJESZ NATYCHMIASTOWEJ ULGI?

Znajdź najbliższego dystrybutora lub kup online.

Find a store