Wszystko o przeziębieniu

Masz katar i ciągle kichasz? To znak, że przyda ci się pomoc! Zatkany nos nie tylko bywa uciążliwy, ale może również potęgować gorsze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by możliwie jak najszybciej zacząć walczyć z objawami przeziębienia!

Pamiętaj, że Twój nos pełni 4 bardzo istotne funkcje w organizmie:

 1. Oddechową – umożliwia wdychanie powietrza do płuc.
 2. Obronną – wykorzystuje aparat śluzowo-rzęskowy i włoski znajdujące się w nosie, by filtrować powietrze i usuwać zanieczyszczenia (pyłki, kurz, alergeny czy bakterie).
 3. Węchową – dzięki obecności nabłonka z gruczołami węchowymi umożliwia nam rozpoznanie ok. 10 000 różnych zapachów2.
 4. Rezonatora głosu (wraz z zatokami przynosowymi).


Każdego dnia przez nos przepływa nawet od 18 000 do 20 000 litrów powietrza. Dzięki temu zostaje ono prawidłowo oczyszczone, ogrzane i nawilżone, a nasz organizm zyskuje możliwość lepszej obrony przed bakteriami, alergenami i szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nos jest naszą pierwszą barierą obronną – dlatego warto dbać o to, by zawsze był drożny.Zdaniem aż 70% Polaków katar stanowi główną przeszkodę w procesie prawidłowego i swobodnego oddychania przez nos5! Jednak funkcję nosa zaburzają również inne czynniki zewnętrzne, np. suche, przegrzane powietrze, dym tytoniowy, kurz czy szkodliwe opary. Mogą one wywołać nieżyt nosa uszkadzając mechanizm śluzowo-rzęskowy i zakłócając swobodny przepływ powietrza.


Co wiemy o katarze?

Katar (nieżyt błony śluzowej nosa) pojawia się zwykle w efekcie wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych. Jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia i może być bardzo uciążliwy15. Przebieg nieżytu nosa dzielimy na 3 fazy:16

 1. Faza naczyniowa – trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni i w tym czasie pojawiają się pierwsze objawy (m.in. wodnisty wyciek z nosa).
 2. Faza komórkowa – w tej fazie ulega zmianie gęstość śluzu. Pojawia się gęsta wydzielina, a obrzęk błony śluzowej powoduje trudności ze swobodnym oddychaniem i uczucie zatkanego nosa.
 3. Faza wtórnego zakażenia bakteryjnego – katar przybiera żółto-zieloną barwę i staje się bardzo gęsty. To objaw aktywacji sił obronnych organizmu, które walczą z przeziębieniem. W wydzielinie pojawiają się liczne białe krwinki i to one nadają jej żółte zabarwienie.

Powiedz katarowi NIE!

Nie ma skutecznej metody, która jest w stanie całkowicie uchronić nas przed przeziębieniem i towarzyszącym mu katarem czy kichaniem. Możemy jednak nauczyć się pewnych nawyków, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko wystąpienia infekcji i zatkanego nosa.

Polecamy

Otrivin - Aerozol i krople do nosa

 • udrożnia nos nie podrażniając śluzówki
 • ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok
 • zapobiega wysuszaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa
Dowiedz się więcej

Przeziębienie to jedna z najbardziej powszechnych infekcji, która nas spotyka. Może ją wywołać ok. 200 wirusów, które zmieniają się każdego roku – to właśnie dlatego zdarza nam się zachorować nawet kilka razy w ciągu sezonu. Wirusy wywołujące przeziębienie roznoszone są drogą kropelkową. Rozprzestrzeniają się np. poprzez kichanie – dzięki mikrokropelkom wydzieliny i pary wodnej wędrują nawet na odległość 1,5 metra1! To oznacza, że osoby znajdujące się w pobliżu chorego wdychają zainfekowane powietrze. Wirusy mogą także rozprzestrzeniać się przez kontakt bezpośredni (np. uścisk ręki) oraz pośredni – gdy dotykamy przedmiotów, z którymi miała styczność osoba chora (np. naczyń czy ręcznika)3. Warto dbać o to, by nie dotykać dłońmi nosa czy ust – dzięki temu zmniejszymy ryzyko przedostania się wirusów do organizmu.

Częste zmiany temperatur sprzyjają rozwojowi infekcji (szczególnie wiosną i jesienią). Dlatego warto odpowiednio się ubierać i unikać przegrzewania lub wyziębiania organizmu. Stres, przemęczenie czy ogólne osłabienie organizmu również sprzyja rozwojowi przeziębienia10.

Wśród głównych objawów przeziębienia wyróżniamy: ból gardła, kaszel, katar i zatkany nos, podwyższoną temperaturę ciała. Pojawiają się one stopniowo. Zazwyczaj przeziębienie rozpoczyna się bolesnym obrzękiem gardła, który ustępuje po 1 lub 2 dniach. Wtedy pojawiają się katar i kaszel. W przypadku osób dorosłych przeziębieniu często towarzyszy także stan podgorączkowy11.

Po okresie namnażania się wirusa, który trwa zwykle 2-3 dni, pojawiają się kolejne symptomy: kichanie, uczucie kręcenia w nosie, a także obfity, wodnisty katar12. To właśnie podczas kichania wirus rozprzestrzenia się z największą prędkością i prawdopodobieństwo zarażenia jest najwyższe. Dlatego warto pamiętać o zasłanianiu ust i nosa, by nie narażać na infekcję osób znajdujących się w pobliżu.

Co zrobić, aby nie dopuścić do przeziębienia, a tym samym do wystąpienia kataru 17?

 • Dbaj o codzienną higienę rąk – myj je mydłem długo (przez ok. 15 -30 sekund) i często.
 • Pamiętaj o codziennym wietrzeniu mieszkania i miejsca pracy.
 • Utrzymuj umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywasz – w pokojach nie więcej niż 20, a w sypialni 18 st. Celsjusza.
 • Jesienią i zimą unikaj skupisk ludzi, w których mogą przebywać przeziębione osoby, a także ubieraj się stosownie do pogody (najlepiej na „cebulkę”), aby nie przegrzewać organizmu.
 • Gdy robi się chłodniej, pamiętaj o ciepłej czapce na głowę – przez skórę głowy tracimy nawet do 30% naszego ciepła.
 • Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz, np. połóż na kaloryferze mokre ręczniki lub kup specjalny elektroniczny aparat lub jonizator.
 • Pij odpowiednią ilość płynów (jesienią i zimą nawet do 2-3 litrów) – szczególnie wody mineralnej lub źródlanej oraz rozcieńczonych soków owocowych, które dodatkowo dostarczają witamin i minerałów.
 • Unikaj czarnej herbaty i kawy, które mają właściwości odwadniające organizm – lepiej zastąpić je białą, zieloną lub ziołową herbatą.Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o przeziębieniach? Odwiedź sekcję najczęściej zadawanych pytań FAQ!.PL1407225699