Woda morska na zatkany nos

O tym, że zatkany nos potrafi być wyjątkowo dokuczliwy i odebrać nam chęć do działania wiedzieli już starożytni jogini – odpowiednia technika oddechu była dla nich jednym ze sposobów osiągnięcia harmonii między ciałem i duszą. Nawet jeśli nie zamierzamy ćwiczyć jogi, prawidłowy oddech powinien być dla nas równie ważny. Dlaczego? Ponieważ nieżyt nosa, czyli katar, nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Podczas kataru mamy ograniczone powonienie oraz odczuwanie smaku, a gdy zaczynamy oddychać za pomocą ust, narażamy nasz organizm na ekspozycję na inne wirusy, bakterie i zanieczyszczenia. Na szczęście mamy aerozole do nosa i leki na przeziębienie, które pomagają nam w pokonaniu infekcji.

Nos pełni wiele ważnych funkcji – między innymi nawilża, ogrzewa i oczyszcza wdychane przez nas powietrze z bakterii, wirusów i zanieczyszczeń. Podrażniony czy zatkany nos wywołuje uczucie dyskomfortu, a także niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli2. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne oczyszczanie nosa z kataru, zalegającego kurzu czy innych zanieczyszczeń.


Warto dbać o codzienną higienę nosa. Najlepiej przeprowadzać ją z wykorzystaniem naturalnych środków, dzięki którym:


 • przywrócimy wilgotność śluzówki regularnie uszkadzanej przez suche powietrze, które codziennie wdychamy,
 • stworzymy fizjologiczne warunki do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu śluzowo-rzęskowego,
 • w naturalny sposób wspieramy procesy obronne śluzówki nosa, które zapobiegają infekcjom górnych dróg oddechowych,
 • wypłuczemy bez podrażnień bakterie, wirusy, alergeny, kurz, co ułatwi oddychanie i przyniesie ulgę zarówno w przypadku „zwykłego” nieżytu nosa, jak i kataru alergicznego.

Polecamy

Otrivin Natural z Eukaliptusem - Aerozol do Nosa

 • naturalnie udrożnia nos
 • wspomaga usuwanie bakterii i wirusów znajdujących się w wydzielinie śluzowej nosa
 • przynosi natychmiastowe uczucie ulgi i świeżości
Dowiedz się więcej

Jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych środków, które pomogą nam w utrzymaniu codziennej higieny nosa jest woda morska. Roztwory na jej bazie wypłukują zanieczyszczenia oraz pomagają w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych. Woda morska zawiera wiele cennych, naturalnych składników, takich jak: siarka, tlen, wapń, magnez. Dzięki temu posiada szereg właściwości zdrowotnych – działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie1, doskonale sprawdza się w oczyszczaniu błony śluzowej z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń czy pyłków i pomaga zneutralizować uczucie zatkanego nosa.


Dlaczego właściwie woda morska ma aż tak dobry wpływ na nasz organizm? Ponieważ jej użycie nie tylko oczyszcza, ale też stymuluje metabolizm komórkowy, a tym samym poprawia nawilżenie i ukrwienie nabłonka. Płukanie nosa roztworem soli morskiej to świetny sposób na katar, zmniejszenie stanu zapalnego błony śluzowej nosa i złagodzenie objawów alergicznego nieżytu nosa5.


Jakie są zalety wykorzystania roztworu na bazie wody morskiej w codziennej higienie nosa? 6 7 8


 • Można go stosować codziennie bez ryzyka uzależnienia – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
 • Usuwamy kurz, zanieczyszczenia, dym tytoniowy, alergeny i inne drażniące cząsteczki, oczyszczając zatkany nos i wspierając naturalną odporność organizmu.
 • Dostarczamy do organizmu tzw. pierwiastki śladowe, np. miedź, siarkę czy magnez.
 • Naturalnie wspieramy proces leczenia w trakcie przeziębienia, zapalenia zatok czy kataru siennego (alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeziębienia? Odwiedź sekcję najczęściej zadawanych pytań FAQ.PL1407225700