Mentol na zatkany nos

Zarówno cieknący, jak i ciągle zatkany nos potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Katar nie tylko wygląda mało estetycznie, ale także pogarsza naszą wydolność oddechową, co w rezultacie prowadzi do gorszego samopoczucia i osłabienia mechanizmów obronnych organizmu. Nic dziwnego, że gdy tylko dopadnie nas przeziębienie, szukamy najszybszych i najbardziej efektywnych sposobów, które pomogą nam pokonać nieżyt nosa i znów poczuć się dobrze.


W przypadku kataru ważne jest jak najszybsze odblokowanie zatkanego nosa i przywrócenie komfortu prawidłowego oddychania. Najnowsze badania wykazały, że produkty przeznaczone do łagodzenia objawów zapalenia górnych dróg oddechowych (np. aerozol do nosa) zawierające dodatkowo w swoim składzie mentol, przynoszą cierpiącym na katar przyjemne uczucie orzeźwienia i potęgują poczucie ulgi1.


Mentol posiada bardzo charakterystyczny, silnie orzeźwiający zapach, dlatego po jego aplikacji odczuwamy przyjemne uczucie świeżości.Zalety mentolu były znane już starożytnym Egipcjanom, którzy stosowali go w celach kosmetycznych2. Świeży zapach i słodki smak mentolu wynikają z tego, że jest on pozyskiwany z różnych gatunków mięty (przede wszystkim z mięty pieprzowej)3. Mentol jest także głównym składnikiem olejku z mięty – stanowi 50% jego składu4.


Ze względu na swoje właściwości, ma działanie chłodzące. Dzieje się tak dzięki zawartemu w nim L-mentolowi, który jest odpowiedzialny za jego charakterystyczny, miętowy smak i wywołuje uczucie chłodu po zetknięciu z receptorami skóry czy błony śluzowej nosa6.

Polecamy

Otrivin Menthol - Aerozol do nosa

  • zawiera naturalny mentol, który pozostawia uczucie orzeźwienia
  • zaczyna udrożniać nos już w 2 minuty po podaniu
  • bez konserwantów Produkty niezawierające konserwantów są szczególnie zalecane pacjentom z wrażliwą błoną śluzową nosa, narażoną na wysychanie.*
Dowiedz się więcej

Charakterystyczny chłód odczuwany po kontakcie skóry z mentolem jest krótkotrwały, ponieważ jest to związek lotny. W przypadku roztworu o stężeniu 100ppm* uczucie chłodu utrzymuje się nie dłużej niż 25 minut. Mentol może mieć również właściwości drażniące, dlatego należy stosować go w odpowiednich stężeniach, które na ogół nie powinny przekraczać 0,02%7.

* ppm (ang. parts per million) – sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych. Stężenie to jest pochodną ułamka molowego i określa, ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 milion cząsteczek roztworu.


Mentol sam w sobie nie posiada właściwości leczniczych, jednak ze względu na działanie odświeżające, chłodzące i łagodzące jest często wykorzystywany w medycynie8. Jego skuteczność nie zależy od formy, w jakiej jest przyjmowany – można go wdychać (np. w przypadku aerozolu do nosa), stosować bezpośrednio na skórę oraz spożywać (np. w formie pastylek). L-mentol działa bowiem na te same receptory, które odpowiadają za odczuwanie niskiej temperatury.

Jakie jeszcze ma działanie? Sam mentol nie powoduje faktycznego obkurczania błon śluzowych. Daje jednak uczucie ulgi i świeżości, dzięki któremu katar wydaje się mniej uciążliwy, a nos – bardziej drożny9. Dlatego wdychanie olejków eterycznych na bazie mentolu (lub korzystanie z aerozolu do nosa z jego dodatkiem) poprawia komfort chorego – zarówno w przypadku kataru, jak i zapalenia gardła czy innych uciążliwych objawów przeziębienia10.Chcesz wiedzieć więcej o sposobach walki z przeziębieniem i katarem? Odwiedź sekcję najczęściej zadawanych pytań FAQ.


*Bernstein, IL., "Is the use of benzalkonium chloride as a preservative for nasal
formulations a safety concern? A cautionary note based on compromised mucociliary
transport", J Allergy Clin Immunol, Vol. 105 (1 Pt 1):39-44; Jan 2000.


PL1407230786