Jak się pozbyć kataru?

Każdy z nas od czasu do czasu ma katar. Nic dziwnego, skoro tak łatwo się nim zarazić. Wystarczy jedno kichnięcie chorej osoby przebywającej w tym samym pomieszczeniu, żebyśmy również „złapali” przeziębienie. Wszystko przez wirusy, które wywołują nieżyt nosa. Rhinowirusy, bo o nich mowa, przenoszą się zarówno drogą kropelkową (np. przez kichanie), jak i przez kontakt bezpośredni (np. uściśnięcie ręki) czy pośredni (np. użycie tego samego naczynia). Ze względu na to, jak wiele wirusów może wywołać przeziębienie (odkryto ich już ponad 200 rodzajów!) oraz fakt, że nie przestają one mutować, wciąż nie znaleziono szczepionki, która jest w stanie całkowicie nas przed nimi uchronić.

Kichanie i katar to częste objawy przeziębienia, które mogą być uciążliwe i wywoływać trudności w oddychaniu. Powodują także, że czujemy się „rozbici” i ciężko jest nam się skupić na codziennych obowiązkach. Dlatego w sytuacjach, w których wiemy, że katar będzie dla nas znacznym obciążeniem (np. w czasie wizyty u znajomych czy podczas ważnego spotkania w pracy), warto sięgnąć po aerozol do nosa Otrivin®, który zmniejszy obrzęk błony śluzowej nosa i pomoże nam w pozbyciu się uporczywego kataru.

Czy możemy zrobić coś jeszcze, by przyspieszyć proces zdrowienia? Tak! Poniżej znajduje się dziesięć porad i rozwiązań, które pomogą w skutecznym oczyszczeniu zatkanego nosa i szybkim powrocie do pełni sił.

 1. Stosuj inhalacje – warto zaopatrzyć się w specjalny inhalator i wykorzystać napar rumiankowy lub olejki aromatyczne (np. eukaliptusowy) rozpuszczone w gorącej wodzie. Kiedyś inhalacje wykonywano nad rozgrzanym naczyniem – dziś istnieją specjalne urządzenia, które eliminują ryzyko oparzenia i mogą być stosowane również przez dzieci.
 2. Chroń nos przed podrażnieniami – posmaruj okolice skrzydełek nosa maścią witaminową lub kremem ochronnym. Dzięki temu podczas wydmuchiwania nosa naskórek będzie lepiej nawilżony i mniej podatny na powstawanie mikroranek.
 3. Pij dużo wody – to bardzo pomaga w rozrzedzaniu i pozbywaniu się zalegającej wydzieliny, a także w oczyszczaniu całego organizmu. Warto sięgać po rozgrzewające napoje – herbatę z cytryną i napar z imbiru.
 4. Wykorzystuj naturalne właściwości roślin:
 • Natka pietruszki zawiera dużo witaminy C, która pomaga podczas przeziębienia – warto ją wykorzystać w czasie przygotowywania posiłku.
 • Czosnek ma silne działanie antybakteryjne, dlatego wskazane jest, by jak najczęściej dodawać go do potraw. Przez wiele osób bywa stosowany profilaktycznie, a niektórzy traktują go niemalże jak naturalny antybiotyk.
 • Cebula – warto ją jeść, ale również wykorzystywać w trakcie inhalacji. W tym drugim przypadku należy posiekać cebulę na drobne kawałki, a następnie zalać ją wrzątkiem i wdychać unoszącą się parę wodną.
 • Cytryna – jej sok można pić rozcieńczony wodą lub jako dodatek do herbaty.
 • Herbata majerankowa – jej picie pomaga w pozbyciu się kataru. Aby ją przygotować, wsyp do szklanki wrzątku 1 łyżkę majeranku i odstaw pod przykryciem na 5 minut.
 1. Sięgnij po witaminę C i produkty zawierające rutozyd – pozytywnie oddziałują na naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejszają obrzęk nosa i łagodzą objawy przeziębienia.
 2. Wygrzej się podczas kąpieli – nalej gorącą wodę do wanny i dodaj sole mineralne lub olejek aromatyczny (np. sosnowy, eukaliptusowy, miętowy). Upewnij się, czy woda nie jest zbyt gorąca, a następnie zanurz się w niej na 10-15 minut. Po kąpieli warto ciepło się ubrać, owinąć kocem i chwilę odpocząć.

 1. Codziennie płucz nos roztworem z soli morskiej lub fizjologicznej – w tym celu przygotuj własny roztwór lub kup specjalny aerozol do nosa. Pomogą one w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny i ułatwią jej usunięcie.
 2. Korzystaj z nawilżaczy powietrza – najlepiej dodać do nich kilka kropli olejku eterycznego (np. eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego). Odpowiednie nawilżenie nosa pomoże ci rozrzedzić i łatwiej usunąć zalegającą wydzielinę.
 3. Pamiętaj, by często myć ręce – dzięki temu przyspieszysz proces leczenia oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo zarażenia osób w Twoim otoczeniu.
 4. W razie wątpliwości, idź do lekarza – jeśli objawy się nasilą, a katar będzie utrzymywał się ponad 10 dni lub wydzielina stanie się żółto-zielona, to znak, że pora udać się do specjalisty!CHPL/CHOTRI/0016/16